1. Ana Sayfa
  2. Arıza Çözüm Önerileri
  3. Buzdolabım Soğutmuyor | Buzdolabı Neden Soğutmaz ?

Buzdolabım Soğutmuyor | Buzdolabı Neden Soğutmaz ?

vestel

Soru Sahibi: Neriman Demir

Soru: No-Frost Buzdolabım Soğutmuyor Sebebi Ne Olabilir ?

Cevap: Neriman hanım öncelikle merhaba;

Belkide buzdolaplarının en genel ve arıza sebebini tahmin etmesi en güç arızalardan birtanesidir. Çünkü buzdolabının çalışma prensibi olan soğutma, tüm parçalarının sağlamaya çalıştığı en genel işlev olduğundan tüm parçalar buna sebep olabilmektedir. Bu soruya en çok karşılaştığımız arızaları genelleyerek yanıtlamaya çalışacağız.

En çok karşılaştığımız arıza;

Kompresör Arızası: Buzdolabının motoru dediğimiz ve en büyük işlevi gören ve en pahalı parçalarından birtanesidir kompresör. Genelde ilk bakmamız gereken yer ve en sık karşılaştığımız problemlerin başında gelmektedir. Öncelikle buzdolabınızın arka kapağını açıp motorun sıcaklığını ölçmeniz olacak. Modelini yazmadığınız için net talimatlar maalesef yazamıyoruz. Fakat kapağı açtıktan sonra ısı çok yüksek ve hiç hareket yok ise arıza çok yüksek ihtimalle buzdolabınızın motorundadır. Fişi çekip, yeniden taktığınızda hareket etmelidir. Titreşim bu harekete örnektir…

Fan Arızası: Buzdolabınızın üst kısmında az soğutma var ise alt kısmına inmiyor ise buzdolabınızın fan arızası olabilir. Üstte az da olsa soğutma olur ve aşağıya hiç inmeyebilir. Bu durumda fişi çekip 24 saat buzdolabınızın kapağını açık bırakmanız arızanızı giderebilir. Tekrarlaması durumunda bizi arayabilirsiniz.

Gaz Eksikliği/Yokluğu: Maalesef bazı buzdolaplarında farklı nedenlerde soğutu gaz kaçabiliyor. Sağlıklı buzdolaplarında bu arıza ile karşılaşmıyoruz fakat gövdesinde kaçak olabiliyor, bazen dolapları hareket ettirdiğinizde motorun olduğu kısımlarda ufak boşluklar olabiliyor ve gaz bu boşluktan çıkabiliyor. Ve maalesef en büyük ve tamir edilemez arızalarından birtanesi de bu arıza oluyor. Mevcut buzdolabınızın gövdesinde ki çatlaklar tespit edilemiyor ve tamir edilemiyor. Bazı teknisyenler ve servisler tarafından tamir edilebileceği söylenmektedir fakat bunu söyleyen tekniksyenlerden KESİNLİKLE UZAK DURUN. Tamiri maalesef yapılamamakla beraber tamir olması bile buzdolabınızın performansını kısa zamanda tamamen yok edecektir. Gövde çatlaklarında onarım yaptırmayın.

Kart ve Sensör Arızaları: Buzdolabınızın kartları beyin görevi görmekte ve ilgili parçalara sinyal göndermekte olduğundan olulacak bir arızada hiç bir parçanız işlev görmeyeceğinden maalesef soğutmasına engel olacaktır. Buzdolabınıza elektrik gelmesi veya çalışması soğutacağı anlamına gelmez. Basit gibi görünen kartta en ufak bir arıza olması bütün buzdolabının soğutma sistemini ve işlevini durduracaktır. Genelde sıfırlarının maaliyeti yüksek olmasından dolayı tamir/revizyon yoluna gitmekteyiz. Revizyon yapılan kartın sıfır kartlar gibi 1 yıl garantisi vardır. Elektronik bir parça olmasından kaynaklı servisimiz bu tip arızalarda garanti vermekte ve yapılan işlem sonrasında arızalarda hiç bir ücret talep etmemektedir. Revizyon gören kartın ortalama 5-10 yıl arası ömrü olmaktadır. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu arıza ise genelde elektrik kesintilerinden ve yüksek voltajdan kaynaklanmaktadır.

Çok daha detaylı bilgi vermek isterdik fakat Neriman hanım verdiğiniz bilgiler ile en sık karşılaştığımız arızaları sıralamak durumunda kaldık. Şayet aklınıza takılan bişey olursa veya sormak istediğiniz bir soru olursa bize (216) 370 44 57 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

#EvdaKalTürkiye

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)