1. Ana Sayfa
 2. Arıza Çözüm Önerileri
 3. Soru-Cevap: Buzdolabım Aşırı Isınıyor Ne Yapmalıyım ?

Soru-Cevap: Buzdolabım Aşırı Isınıyor Ne Yapmalıyım ?

featured

Soru Sahibi: Mehmet Yılmaz

Soru: Vestel GT 366 X COMBI A NF buzdolabım aşırı derecede ısınıyor motoru yanlar arkasındaki telleri çok ısınıyor.

Cevap: Öncelikle merhaba Mehmet bey,

Bu sefer ki duruma farklı bir açıdan yaklaşmamız gerekiyor;

Buzdolabınızın aşırı ısınması tüm mekanik parçaların işini iyi yapmasında kaynaklanır 🙂 Bu bir arıza olmamakla beraber buzdolabınızın çok iyi çalıştığına işaret eder. Tabi ki bu durum soğutma kaybı veya herhangi bir arızanın yaşanmamasında geçerli bir durumdur. Endişe edecek bir durum yok, özellikle yaz aylarında el değmeyecek ısılara çıkabilir bilginiz olsun.

Fakat tedbir amaçlı bir kaç öneride bulunmamızı isterseniz, buzdolabınızın etrafında yapışık bir mutfak eşyası var ise havalanmasına engel oluyor olabilir. (Mutfak dolabı, tezgah gibi..) Veya buzdolabınızın arkası duvara tamemen yapışık ise bu durumda biraz öne çekerek 5-10 cm aralığında mesafe bırakmanız faydalı olacaktır. Hatta buzdolabınızın arkasında motoru koruma görevi gören kapağı bir tornavida aracılığıyla sökebilirsiniz. Eğer risk teşkil edecek bir durum yok ise (Evcil hayvan, çocuk vs.) Bu şekilde daha rahat havalandırma sağlayacağından ısısı bir nebze daha düşecektir. Fakat buzdolabında işlev sorunu yok ise ısınması bir arıza durumu değildir.

Sağlıklı günler dileriz..

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Vestel buz dolabimiz. Vara ve yan tarafları aşırı ısınıyor motorda aynı şekilde ısınıyor arkası kapalı sadece altta motor yeri açık aşırı ısınması ileride bir arıza teşkil edeni acaba ?

 2. Merhaba . Yeni almış olduğum Vestel NF655 buzdolabımın kurulumu önceki gün yapıldı. Servisdeki arkadaşlar ayarlayıp anlatıp gittiler ilk gün çok güzel soğutan dolap dünden beri soğutucu kısmı asla çalışmıyor, içindeki tereyağ bile eridi. Dondurucu kısmında sıkıntı yok o gayet güzel çalışıyor. Ama nr yaptımsa soğutucu kısmı soğutmuyor. Servisi aradım fakat buraya haftada bir geliyorlar ve gelmeleri 4-5 günü bulur. Bu durumda ne yapabilirim?

 3. 4 ay önce

  Kolay gelsin Vestel Regal eski tip buzdolabının motoru yandı motoru değiştikten sonra 4 5 saat çalışıp duruyor 3 4 saat sonra çalışmaya devam ediyor bu durum normal mi acaba ?

  • 4 ay önce

   Merhaba, dolabınızın soğutma performansında sorun yoksa normaldir Mustafa bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir