1. Ana Sayfa
 2. Arıza Çözüm Önerileri
 3. Soru-Cevap: Buzdolabım Soğutmuyor ? Buzdolabı Neden Soğutmaz ?| Vestel EKO NF480 A++

Soru-Cevap: Buzdolabım Soğutmuyor ? Buzdolabı Neden Soğutmaz ?| Vestel EKO NF480 A++

vestel-puzzle-nf655-x-a-gardrop-tipi-no-frost-buzdolabi

Soru Sahibi: Murat Can

Soru: Üst bölüm soğutuyor alt soğutmuyordu fişini çekip 3 gün bekleyip taktığımda hiç soğutmamaya başladı dolap çalışıyor ama soğutmuyor.

Cevap: Öncelikle merhaba Murat bey,

Buzdolabınızın arızasına geçmeden önce size mantığını anlatmak isteriz. Daha önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere buzdolabınızın soğutması daima buzluk kısmında başlar. Evaporatör aracılığıyla buzdolabınızın üst kısmında başlayan soğutma fan aracılığıyla alt kısma iletilir ve buzdolabınız soğutmaya başlar. Yani üst taraf soğutmaya başladığında fan yukarıda ki soğukluğu hava kanalı aracılığıyla buzdolabızın alt bölmesine iletilir. Haliyle buzluk ile alt kısım arasında ki soğutma farkıda buna bağlıdır. Aksi takdirde buzdolabınızın alt kısmıda buzluk gibi yiyeceklerinizi dondururdu.

Buzdolabınızın arızası zayıfladığında ilk olarak altta ki soğutma kesilir veya azalır. Buzlukta bir müddet daha devam eder (çünkü asıl soğutan parça buzluktadır.Soğutma buzlukta başlar) ve kompresörün(motor) hayata göz yummasıyla birlikte dolaptaki soğutma tamamen sona erer 🙂 Murat bey maalesef sizin durumunuzda bu şekilde gerçekleşmiş. Fiş ile ilgili bir sorun olmaz. Fişinizi çekmenizi sık sık söylememizin sebebi az önce belirtiğimiz gibi hava kanalı bazen buz olabiliyor veya fan görevini yapamıyor. Fişini çektiğinizde siz eritme işlemini manuel yapmış oluyorsunuz ve taktığınızda buzdolabınız arıza yapmamak üzere soğutmaya devam edebiliyor.

Arızanıza gelecek olursak %80 gibi yüksek ihtimalle dolabınızın motoru arızalanmış.

İyi günler dileriz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. vestelservisi_avatar
  7 ay önce

  Servis. Bin küsur fiyat çıkardı beş yıl içinde böyle bir arıza ölümü motor garantisi on yıl degilmi bu ürünlerde Vestel sanki merdiven altı üretim yapıyor sanırım

  • vestelservisi_avatar
   7 ay önce

   Murat bey aslında sorunuzun cevabı ile ilgili uzun bi paylaşım yapmak istiyoruz.. Servisler ve fiyat karşılaştırmaları, Yetkili servislerin bu kadar yüksek fiyat isteme sebepleri ile ilgili doğrudan tüketicileri aydınlatacak bi yazı olacak.. Sorunuzun asıl cevabına gelince Motor ömürleri çoğu modelde ek ücret ödenerek uzatılan bi faktör, ve ekstra garanti için daima sıfır alınırken ücret talep edilir maalesef.. Fakat vestel markasından bağımsız olarak söylüyoruz bunu HİÇ BİR markanın merdiven altı üretim gibi bir durumu söz konusu değil.. Dilerseniz abone ol butonu veya sağ alt köşede ki zil ikonuna tıklayın paylaşacağımız yazıyı inceleyin.. Soru yoğunluğunu bitir bitirmez fiyatlarla ilgili açıklama yapacağız.. Sağlıklı günler

 2. vestelservisi_avatar

  Buzdolabı tam soğutmuyor contalar da aşırı ısınma var sebebi ne olabilir. Acil cevap lütfen.

 3. vestelservisi_avatar

  Vestel EKO NF465 buzdolabın ne altı soğutuyor ne üstü problem nedir ürün 3 yıllık

  • vestelservisi_avatar
   4 ay önce

   Merhaba,

   Pek çok sebebi olabilir fakat genelde karşılaştığımız arızalar kart yada motor olmaktadır berna hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir