İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Arıza Çözüm Önerileri
  3. Soru-Cevap: Buzdolabımdan Uyarı Sesi Geliyor SR Hatası Veriyor

Soru-Cevap: Buzdolabımdan Uyarı Sesi Geliyor SR Hatası Veriyor

vestel-yetkili-servisi

Soru Sahibi: Metin Aydın

Soru: Vestel BZA-XXL3403 PEH A+ No-Frost Buzdolabı Bir kaç gündür buzdolabından uyarı sesleri geliyor ayrıca ekranda Sr yazısı ve tamir anahtarı işareti yanıp sönüyor. Buzdolabında her hangi bir sıkıntı görünmüyor yani soğutma açısından bir sorun yok gayet normal işlevini yerine getiriyor. Ancak dediğim gibi arada bir bu uyarı seslerini vermeye başladı. Sorunum ne olabilir ve ne yapmalıyım?

Cevap: Öncelikle merhaba Metin bey,

Vestel markasının buzdolabında pek çok yeniliğe ve özelliğe sahip A+ enerji sınıfı bir dolabınız var. Kullanım açısından kolaylığı bir tarafa elektronik kontrol ünitesi (Ortada ki panel) maalesef bu modellerde sıkıntı olabiliyor. SR arızası bildiğiniz üzere soğutma problemi olması halinde çıkan bir arıza kodu’dur. Fakat tarifiniz üzere buzdolabınızın şuanda hiç bir problemi olmadığını görüyoruz. Buzdolabınız önümüzde ki 1 hafta içerisinde umarız farklı bir yerinden arıza yapmaz. Size tavsiyemiz buzdolabınızı önümüzde ki bir kaç gün takip edin. Performansında kayıp olmazsa, herhangi, bir anormallikle karşılaşmaz iseniz fişini çekip 24 saat bekletin bu süreç içerisinde dolabınızın kapıları açık kalsın. Fişi taktığınızda bir müddet bu uyarı sesini duymayacaksınız muhtemelen, bu süreçte sesi kesme ihtimali var fakat yenilenirse elektronik kartı değişmesi gerekir. Size tavsiyemiz kartı resetleterek denemeniz. Kartınız resetlendiğinde sesi keserse değişim için yüksek ücret ödemenize gerek kalmaz fakat resetlenme sonrasında aynı arıza devam ederse maalesef kartının değişmesi gerekecektir..  Yaklaşık 7-8 senelik bir model olduğundan kartınızın sıfırı olmayabilir veya fiyatı yüksek gelebilir bu durumda revizyon ile aynı performansta kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, (Kartınızın liste fiyatını kontrol etmeden temsili olarak fiyat belirtmekteyiz)

Yaklaşık 8 senelik bir dolabın kalan parça ömrü çok net olmadığından sadece kart için 500-600 TL kart için ödemek istemeyebilirsiniz. Bu durumda 200-250 TL bandında kartınızın sıfırlanmış (revizyon) halini alıp kullanabilirsiniz. Servisimiz aracılığıyla yapılan değişimler sıfır parça ile aynı şekilde 1 yıl garantilidir. Ki bazı kartların maalesef artan kur dolayısıyla 800-900 TL’lere çıktığınıda görmekteyiz..

İyi günler dileriz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap