1. Ana Sayfa
  2. Arıza Çözüm Önerileri
  3. Soru-Cevap: Buzdolabımın Evaporatör’ü Buzlanmıyor | BZE-XL4303 XE No-Frost SR Arızası

Soru-Cevap: Buzdolabımın Evaporatör’ü Buzlanmıyor | BZE-XL4303 XE No-Frost SR Arızası

vestel-servis

Soru Sahibi: Osman Ayaşlı

Soru: VESTEL BZE-XL4303 XE No-Frost Kombi Buzdolabm SR Alarmı verdi. Elektrik fişini çıkartıp tekrar taktıktan sonra ses kesildi ve yaklaşık 1 hafta normal çalıştı. Sonra tekrar SR Alarmı verdi. Sogutma açısından herhangı bır sorun oluşmadı. Sadece üst taraf hafif soğutuyordu. Alt tarafta bulunan Buzluk kısmını söküldüğünde evaporatörde herhangibir buzlanma yoktu, ancak evaporatörün sol üzerinde bulunan kabloların olduğu boşluk alan 10 cm çapında buz kaplamıştı. Kablolarda buzun içerisinde kalmıştı. Daha önceki SR HATASI konulu mesaja verdiğiniz yanıttaki gibi 12 saat çalıştırmadım. Bugün çalıştıracağım. Benim sorum evaporatörün buzlanması gerekli iken kabloların olduğu boşluk alanın buzlanması nasıl olur? Acaba Termal Sigortadan mı kaynaklı ? Yoksa Ana karttan mı kaynaklı ? Yardımcı olursanız sevinırım.Teşekkürler.

Cevap: Öncelikle merhaba Osman bey,

Dolabınızın Evaporatöründe kütle şeklinde buz bulunmaz zaten, yani eski tip dolaplarda yaşadığımız o büyük buz kütlesi NF buzdolaplarında özellikle yeni nesil nerdeyse tüm buzdolaplarında artık bu durumlarla karşılaşmıyoruz. Aslında tam aksine evaporatör’de buz olması demek ısıtıcılarınızın doğru çalışmadığı anlamına gelir. Uç kısımda oluşan buz normal, kanallar dolandıkça yani ortalara geldikçe buzu hiç görmezsiniz. Hatta test etmek isterseniz, dilinizin ucuyla parmak ucunuzu ıslatarak evaporatör kanalına değdirin yaklaşık 5-10 sn aralığında parmağınızın yapışayacağını göreceksiniz. Bu normal olduğunun göstergesidir. Fakat kastınız hiç buzun olmaması (soğukluk göstergesi evaporatörün puslu rengidir.) Tarifinize göre bir sorun yok üst kısımda, ama en önemi ipucu evaporatör’ün çalışma performansı.. Eğer yeteri kadar soğutma görülmüyorsa buzdolabınızın kompresörü ve gaz basıncının ölçülmesi gerekli. SR arızası daha önce de yazdığımız gibi soğutmanın eksik olması durumunda meydana gelen bir arıza kodudur. Şayet soğutmada problem yok ise, kartın resetlenip teste tabii tutulması gerekir.

Şayet arızanızın kompresör olma imkanı var, eğer soğutmada hiç sorun yok ise termal sigorta olabilir ama en kuvvetli ihtimal Kompresör-Gaz ikilisinden kaynaklanıyordur. Profesyonel destek almanızda fayda var.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz (216) 370 44 57 numaralı çağrı merkezimizden destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap