Soru Sahibi : Volkan Bayrak

Soru : Vestel NFY620 P SR Hatası Veriyor

 

Çözüm : Volkan Bey öncelikle merhaba, sorunuzun aslında pek çok sebebi olabilir. SR hatasını türkçe bir ifade ile genelleyecek olursak bir ”Servis Çağır” hatasıdır. Peki Olası arıza ihtimalleri ne olabilir ?

  1. Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor olabilir : Eğer soğutma az ise içerideki termostat size bu hatayı yansıtabilir.
  2. Alt Bölüm Soğutmuyor olabilir : Eğer üst taraf yeterince soğutuyor alt taraf yeterince soğutmuyor ise içerisinde ki fan motorundan kaynaklı bir arıza olabilir. Fan motoru değişmesi gerekir.
  3. Elektronik Kartı Arızalı Olabilir: Bu durumda sizlerin yapabileceği hiç birşey yok maalesef. Dijital ölçüm cihazlarıyla kartınızın teste sokulması gerekir. Bunun için servisimizi arayabilirsiniz.
  4. Buzdolabının hiç bir şikayeti yoksa : Tüm işlervlerini yerine getirip sadece SR hatası veriyorsa eğer dolabınız ilk olarak fişini çekip 12 saat bekleyin. Bu süreç içerisine dolabınızın kapakları açık kalmalı. Taktıktan sonra hata vermez ve bir süre sonra tekrar SR hatası alırsanız kartınızın mutlaka teste gitmesi gerekir.

Çok genel bir arıza kodu olması dolayısıyla kartın teste alınması en sağlıklı çözüm olacaktır. Daha sonra arızanın devam etmesi durumunda ise dolabınızın tüm elektrik tesisatı uzman bir servis personeli tarafından kontrol edilmeli tek tek teste tabi tutulmalıdır. Yapabileceğiniz en mantıklı çözümse 12 saatlik dolabınızın fişini çekip dinlendirmek olacaktır. Eğer kısmı bi problem ise bu işlemden sonra arızayı tekrarlamayacaktır..

  1. Vestel buzdolabi mizda 6 ay oldu sr bip sesi geliyordu servisi çağırdık geldiler kartı değiştir ler on saat sonra aynı hatta devam etti ne yapmamız lazim

Leave a Reply