1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ”Yetkili Servis” ve ”Özel Servis” Fiyatları || Yetkili ve Özel Servis Farkları Neler ?

”Yetkili Servis” ve ”Özel Servis” Fiyatları || Yetkili ve Özel Servis Farkları Neler ?

vestel

Öncelikle merhaba,

Amacımız gereği tüm kullanıcılarımızın burada bulunma amacı maalesef beyazeşyalarında ki arızalar.. Tüketici açısından baktığınızda Teknik Servis kavramı 2’ye ayrılmakta. Bunlardan birincisi başlıkta da belirttiğimiz gibi YETKİLİ SERVİSLER ikincisi ise ÖZEL SERVİSLER. Bu gün bu 2 kavram arasında ki farklılıklar neler, tercih ederken hangi unsurları göz önünde bulundurmanız gerektiği hakkında sizlere biraz bilgi vermek istedik. Hadi o zaman başlayalım;

1- Yetkili Servis ile Özel Servis arasında ki farklar neler ? 

En önemli fark ”destek” yani marka desteği. Satın aldığınız markanın ürününü tam destek ile sağlayan teknik servislere yetkili servis denilmekte. Firma tarafından bakım onarım gibi tüm kavramları kapsayan bu doğrultuda yetkilerle desteklenen servisler yetkili servislerdir. Özel servisler ise yetkili servis tekelini rekabete sürükleyen maaliyetlerini en aza indirip hizmet almanızı sağlayan işletmelerdir.

2- Yetkili Servis ile Özel Servis Fiyat Farkı var mı ?

Aslında yukarıda bahsettiğimiz çok önemli bir cümle var. ”Özel Servisler Yetkili Servis Tekelinde Rekabet Ederek Tüketicilerin En İyi Hizmeti En Uygun Fiyatlara Almasını Sağlar.” UNUTMAYIN Kİ bir sektörde TEKEL var ise rekabet yoktur ve kullanıcılar(siz tüketiciler) daima yüksek maaliyetle en az faydayı satın almış olursunuz. Ülkemizde pek çok sektörde bunu görebilirsiniz. Rekabet en çok tüketiciye yarayan en iyi hizmeti en az fiyata almasını sağlayan bir faktördür. Yetkili servisler bu noktada işçilik maaliyetinden kısmadan yüksek meblağlarda fiyatlar talep etmekteler. Kendilerine olan güven ve garanti hissiyatı dolayısıyla bazen %200’lere varan işçilik maaliyetleri eklenmektedir. Tüketici mecbur kaldığı sürece bu ücretleri ödemek zorunda kalacak ve bu döngü maalesef hiç değişmeyecek. Siz evinize çağırdığınızda maaliyeti 500 TL olan bir buzdolabı motor değişimi için 1000 TL hatta 1.500 TL’lere kadar çıkan ücretler ödemektesiniz. Belki de pek çok örneğini çevrenizde görmüş veya duymuşsunuzdur hatta belkide başınıza geldi bile! 

Fiyat noktasında yetkili servislerin işçilikten ve parça maaliyetinde indirim yapma hakkı yoktur. Fiyatlar sabittir ve bu fiyatlar marka tarafından belirlenir. Özel servislerde böyle bir durum söz konusu değil, parça maaliyetinde olan değişiklikler size yansır. Örneğin 500 TL maaliyetli bir motor değişim işlemine 700-750 TL ödeyerek yaklaşık %25 gibi çok büyük bir tasarruf sağlarsınız. Hatta çoğu zaman arada %50’lere varan fark oluşmakta..

3- Servis Çağırırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Maalesef en çok üzüldüğümüz nokta bu kısımda. Fiyat ve Rekabet Politikasında Yetkili Servislerin önüne geçen özel servislerin daha fazla tercih edilmesi bazı dolandırıcılara kapı açtı. Güven duygusunu yitiren tüketiciler yüksek maaliyetlere, müşterisini kaybeden işletmelerde yüksek maaliyetten doğan fiyat artışlarına katlanmak zorunda kaldı. Fakat bunu genelliştirmek daha doğru olacak ve maalesef ülkemizde her sektörde bu acı gerçekle karşı karşıyayız.. İlaçların bile sahtesinin üretildiği bir yerde bu tarz aslında var olmayan işletmelerin önüne geçilememekte. Buda haliyle tüketici davranışına çok ciddi boyutlarda etki etmekte. Peki nelere dikkat etmeliyiz ?

Özel servis’in adresi çok önemli. Gerçekten işletmenin bir adresi var mı ? Kaç yıldır hizmet vermekte ? Artık bunları anlamak çok çok basit.. Şayet internetten ulaştığınız bir site adresinde ki yazılar dahi görünmekte.

Kullanılan parçalar Orjinal yedek parçalar mı ? Önemli olan aslında burada tüketiciyi bilgilendirmek. Yani şöyle düşünün 10 yıllık bir dolabınız var ve arıza yapmış. Arıza yapan parçası hayati unsur içermeyen bir parça ise yerine takılacak olan parça önemini yitirmekte. Çünkü 400 TL ye mal olacak bir işlem bazen 200-250 TL’ye hallolabiliyor. Özellikle parçası değiştikten sonra diğer parçaların arıza yapmayacağından emin değilseniz. Yani 3 Ay’da bir sürekli bir yerinden arızalanmasını ve buna ücret ödemek istermiydiniz ? Örneğin buzdolabınızın kartı bozuldu ve ortalama 500-600 TL ücreti var sıfırının ve dolabınızı 8-10 yıldır sorunsuz kullanıyorsunuz. Peki şimdi soruyoruz 600 TL kartı alıp yaptırmak diğer parçaların ömrünü uzatır mı ? Hayır. E o halde 600 TL karta vermek yerine 250 TL gibi ücrete 1 yıl garantili revizyon işlemi sizi çok ağır bir yükten kurtarmaz mı ? Üstelik Revizyonlu kart ile sıfır kart ORTALAMA ÖMRÜ neredeyse aynı diyebileceğimiz seviyede.. Belki de dolabınızı sorunsuz 5-6 YIL daha kullanabileceksiniz. Mesela verdiğimiz örnekte yetkili servisler bu işlemi yapamamakta. Ellerinde imkan olmadığı için mi ? Kesinlikle hayır. Peki sağlıksız bi yöntem olduğu için mi ? Maalesef bu sorunun cevabıda hayır. Fakat maaliyeti yetkili servisleri tatmin etmeyeceği gibi kar marjını düşüreceği için bu işlemi yapmamakta. Kim aynı işlemi 250 TL’ye yaptırmak varken 600 TL verir ki ? Bunun gibi pek çok örnek verilebilir. Hatta bunun bi video’sunu çekecek olsak belki saatlerce çekebiliriz 🙂 Anlatılacak çok faktör var ama güven başka bişey. Her eşyanızı yetkili servislere yaptırmak zorunda değilsiniz. Siz hiç dünyanın en iyi ustalarını(sanaatkarlarını) bir markaya bağlı gördünüz mü ? Farkındaysanız en iyi işler kendi işletmeleri tarafından yapılan kişiler var çevremizde buna örnek. Mesela nusret bu kadar iyi et yapabiliyoken onu herhangi bir kebapçıda usta olarak görebilirmiydiniz ?

Yorum Yap

Yorum Yap